Skakanka może stanowić doskonałą rozgrzewkę przez treningiem, bowiem doskonale rozgrzewa mięśnie i stawy szczególnie ramion i nadgarstków. Podczas skakania na skakance sami ustalamy tempo i natężenie ćwiczeń. Możemy wykonywać skoki klasyczne i różnorodne.
Kto może skakać na skakance ?
Skakanka jest korzystna dla większości zdrowych osób i uprawiających sporty. Jednak osoby z duża nadwagą lub otyłością, problemami krążenia, ostrą niewydolnością serca oraz cierpiące się na bóle stawów i słabość kości nie powinny skakać na skakance.
Jakie są zalety skakanki ?
Regularne skakanie na skakance to sprawne spalanie tłuszczu oraz rozgrzewanie i ćwiczenie całego ciała. Dzięki ćwiczeniom ze skakanką poprawia się ogólna koordynacja ruchów, kondycja i gibkość ciała. Lepsza jest także szybkość ruchów, szczególnie jeśli staramy się podczas ćwiczeń zwiększać tempo. Regularny trening na skakance powoduje wzmocnienie mięśni nóg, szczególnie łydek, a także mięśni ramion, pośladków, brzucha. Zwiększa się elastyczność i sprawność stawów – wyjątkowo dobrze trening podziała na staw skokowy, często kontuzjowany u osób uprawiających sporty.
Uwaga ! Pamiętajmy jednak, aby stosować rozgrzewkę stawów dłoni i ramion oraz ćwiczenia kolan i kostek przed rozpoczęciem skakania. Nie przyspieszajmy ani nie zwiększajmy trudności (np. stosując różne techniki skakania na skakance), jeśli nasze ciało nie jest jeszcze na to gotowe. Trening ze skakanką powinien zwiększać intensywność i szybkość, a także ilość skoków stopniowo. Zmniejszy to ryzyko, że obolałe mięśnie nie pozwolą wstać z łóżka następnego dnia po ćwiczeniach. Jeśli chcemy uniknąć kontuzji stawów, przemyślmy także miejsce do ćwiczeń. Niekorzystne będzie zupełnie twarde podłoże, gdyż obciąży ono stawy. Dobrze jest ćwiczyć na ziemi czy trawniku. Pamiętajmy także o odpowiednio amortyzującym obuwiu.
Technika skakania na skakance :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz