Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

wtorek, 6 stycznia 2015

Wpływ alkoholu na organizm człowieka.

Coraz częściej słyszy się o uzależnieniach od alkoholu i jego nieprzyjemnych i niebezpiecznych skutkach. Dziś wyjaśnię jaki wpływ ma alkohol na nasze zdrowie a dodatkowo na odchudzanie. Zapewne większość z Was o tym wszystkim wie ale warto przeczytać ten wpis do końca, może akurat natraficie na rzeczy o których nie wiedzieliście.

Alkohol i odchudzanie – zazwyczaj wykluczają się nawzajem. Jeśli odchudzamy się, lepiej unikać napojów z procentami. Alkohol to puste kalorie, a jego ilość, która jest spożywana, ma często wpływ na naszą wagę. Jednak czasami trudno wytrwać w takim postanowieniu. Nasuwa się pytanie, czy możemy w jakiś sposób pogodzić dietę i wysokoprocentowe napoje ? Jeśli nie mamy możliwości całkowitego wyeliminowania alkoholu z naszej diety, czy nadal możemy mieć szanse na zgrabną sylwetkę ?

Alkohol a zdrowie.
Wiadome jest, że alkohol szkodzi zdrowiu, szczególnie jeśli jest nadużywany przez dług czas. Nadużywanie alkoholu prowadzi do marskości wątroby, jest przyczyną refluksu przełykowo-żołądkowego, stanów zapalnych, schorzeń układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu). Alkohol negatywnie wpływa na układ immunologiczny, upośledzając odporność organizmu. Jest on szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży. Co z alkoholem podczas diety? Badania wykazują, że osoby pijące małe ilości alkoholu mają niższy wskaźnik BMI niż osoby, które częściej sięgają po alkohol w większych dawkach. Kalorie pochodzące z nadmiernie spożywanego alkoholu z czasem mogą przyczynić się do nadwagi lub otyłości. Zazwyczaj organizm dostaje zbędną dawkę kalorii pochodzącą nie tylko z wysokoprocentowego alkoholu, ale również z przekąsek (orzeszki ziemne, krakersy, chipsy, czekolada) spożywanych podczas picia.

Alkohol a odchudzanie.
Pewne rodzaje alkoholów są lepszą opcją dla osoby na diecie. Gdy całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety wydaje się nierealistyczne, osoba odchudzająca się powinna sięgać po alkohole z mniejszą ilością kalorii, a zarazem zawartością alkoholu. Jeśli pijesz drinki, zastąp kaloryczne soki wodą mineralną. Jeśli pijesz piwo, wybierz jasne, ponieważ jest ono znacznie mniej kaloryczne. Jeśli konsultujesz się regularnie z dietetykiem, zapytaj go o radę. Niech ci podpowie, jaką ilość alkoholu możesz włączyć do swojego jadłospisu. Alkohol nie jest gromadzony w organizmie, musi on zostać spalony przez organizm. Kiedy organizm jest zajęty spalaniem alkoholu, przemiana materii jest spowolniona. Co to oznacza? Oznacza to, że cukry i kwasy tłuszczowe, dostarczone wraz z porcją alkoholu, nie są efektywnie spalane, co prowadzi do gromadzenia się ich w tkance tłuszczowej.

Kaloryczność alkoholi.
Alkohol, mimo że jest do picia, u wrażliwszych osób może być przyczyną nadwagi i otyłości. 1 gram czystego alkoholu zawiera 7 kcal, natomiast białko i węglowodany - 4 kcal, a tłuszcz 9 kcal.
  • piwo jasne pełne (330 ml) – 150 kcal,
  • kieliszek wódki (50 ml)  - 110 kcal,
  • wino czerwone półsłodkie (120 ml) – 92 kcal,
  • wino białe wytrawne (120 ml) – 80 kcal,
  • advocat (30 ml) – 75 kcal.
Niestety są to całkowicie puste kalorie. Pijąc alkohol, nie dostarczamy naszemu organizmowi żadnych składników odżywczych. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie zostaje przekroczone, lecz ilość witamin i minerałów nie jest wystarczająca.

Alkohol i odchudzanie to nie najlepsze połączenie. Najlepiej na okres diety zrezygnować z drinków. Jednak od czasu do czasu można sobie pozwolić na odrobinę alkoholowego szaleństwa.

Skutki nadużywania alkoholu.

Trudności w chodzeniu, zamazany obraz, bełkotliwa mowa, zwolniony czas reakcji, nadwerężona pamięć – to jasne, że alkohol oddziałuje na mózg. Niektóre z tych skutków pojawiają się już po jednym czy dwóch drinkach i szybko znikają po zaprzestaniu picia. Jednak osoba intensywnie pijąca przez długi czas może mieć w mózgu zmiany, które będą trwały jeszcze długo po wytrzeźwieniu.


Już po łyku piwa czy wina alkohol w kilka minut przedostaje się do krwiobiegu, a za jego pośrednictwem do mózgu. Tam natychmiast zostaje przetransportowany do kory mózgowej – obszaru mózgu przetwarzającego sygnały wpływające na zachowanie człowieka. Są to bardzo pożyteczne sygnały. Niektóre powodują, że stajemy się ostrożniejsi i mniej towarzyscy – ze względu na obawę przed innymi ludźmi. Człowiek pod wpływem alkoholu nie otrzymuje takich ostrzeżeń.
Po wypiciu jednego drinka wątroba potrzebuje około godziny na wyeliminowanie alkoholu z krwiobiegu. Każda ilość powyżej 30 gram na godzinę powoduje odkładanie się alkoholu we krwi, a przez to głębsze wnikanie do mózgu. Takie oddziaływanie powoduje u jednych senność, a u innych wzmożenie agresji, powodującej wdawanie się w bójki.


Jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekroczy pewien poziom i osiągnie punkt krytyczny, część mózgu przestaje funkcjonować we właściwy sposób. Dochodzi do nieodwracalnego, ostrego zatrucia organizmu, czego następstwem może być niewydolność krążeniowo – oddechowa zakończona zgonem.


Dlatego pamiętajcie, że alkohol jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, a częste spożywanie go, nawet w niewielkich ilościach, prowadzi do uzależnienia. Ponad to alkohol niszczy relacje rodzinne i nasze własne życie. Często w TV mówi się o alkoholikach którzy pobili własne żony/mężów, dzieci itp. Alkoholik po pewnym czasie zostaje sam, skazany tylko na wódę, nie ma nikogo bliskiego, żyje w nędzy, w chlewie albo i nawet na ulicy. To jest poważna choroba której nie można lekceważyć, trzeba ją jak najwcześniej zacząć leczyć.



4 komentarze:

  1. Hehe, też ostatnio poruszałem ten temat :-) http://life-in-the-gym.pl/alkohol-a-trening-na-silowni.html Popularny w okresie Sylwestra ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ktoś staje się alkoholikiem to na pewno taki wpływ na organizm jest znaczący oraz destrukcyjny. Moim zdaniem nadal fajnie sprawdza się wszycie esperalu https://detoksfenix.pl/uslugi/zaszycie-esperalem/ które znacząco pomaga w walce z uzależnieniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście alkohol bardzo mocno uzależnia i ja jeszcze chcę powiedzieć, że także warto jest mieć wiedzę gdzie się udać z takim problemem. W każdym razie bardzo dobrą opcją jest odwiedzanie psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ i jak najbardziej takie sprawy bywają bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń