Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

piątek, 24 stycznia 2020

BMI, PPM, CPM - co to takiego i jak je obliczyć?

W tym krótkim artykule dowiesz się jak obliczyć swoją prawidłową masę ciała, ile kalorii dziennie spala twój organizm podczas codziennych zajęć a także ile powinieneś zjadać kcal, żeby schudnąć lub przytyć (w zależności od twojego celu).





1. BMI - Body Mass Index to nic innego jak wskaźnik masy ciała. Charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Wzór na obliczenie BMI jest identyczny dla kobiet jak i dla mężczyzn. Warto natomiast pamiętać, że BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem zagrożenia chorobami i nie ma co aż tak brać tego czynnika pod uwagę. BMI daje nam tylko sygnał czy trzeba zabrać się szybko za siebie pod względem zrzucenia nadprogramowych kilogramów w przypadku nadwagi i otyłości czy odwrotnie, podczas niedowagi aby przybrać na masie.


WZÓR:
BMI = waga (kg)/wzrost x wzrost (m)

Im wyższy wskaźnik BMI - tym większa zapadalność na różne schorzenia! Dotyczy to szczególnie takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, hiperlipidemia, cukrzyca typu II, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, niektóre nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, rak piersi, rak trzonu macicy).

W pewnych przypadkach takich jak:
  • kobiety ciężarne
  • sportowcy oraz osoby o rozbudowanej klatce piersiowej
  • rosnące dzieci
  • osoby w starszym wieku, u których trudno dokonać dokładnych pomiarów wzrostu
Wskaźnik BMI może dostarczać mylnych informacji o zawartości tłuszczu w ciele i o występowaniu nadwagi. 



2. PPM i CPM - czyli podstawowa przemiana materii oraz całkowita przemiana materii. Pod tymi nazwami kryje się ilość spalanych przez nasz organizm kalorii. W przypadku PPM będzie to energia zużyta na podtrzymanie podstawowych fukncji życiowych czyli praca wszystkich narządów w tym serca i mózgu, oddychanie, utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała itd. Natomiast CPM to zużycie energii na codziennie czynności, aktywność fizyczną, pracę umysłową oraz strawienie i wchłonięcie zjedzonego pożywienia. Oczywiście CPM będzie zdecydowanie wyższe u osób uprawiających jakikolwiek sport, gdyż aktywność fizyczna niesie za sobą zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Tylko w ten sposób organizm otrzymuje źródło energii, dzięki czemu może się rozwijać.

WZORY:

PPM dla kobiet:PPM[kcal]= 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek)
PPM dla mężczyzn:
PPM[kcal]= 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,75 x wiek)
___________________

CPM= k * PPM
k, to współczynnik aktywności. Przyjmuje się, że wynosi on:
  • 1,2 – 1,3 –> dla pacjenta chorego leżącego w łóżku
  • 1,4 –> dla niskiej aktywności fizycznej
  • 1,6  –>dla umiarkowanej aktywności fizycznej
  • 1,75 –> aktywny tryb życia
  • 2 –> bardzo aktywny tryb życia
  • 2,2-2,4 –> wyczynowe uprawianie sportu

W zależnośći od tego czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy czy przytyć należy od swojego CPM kolejno - odjąć 400-500 kcal lub dodać 400-500 kcal. Zdrowie i piękną sylwetkę budujemy przede wszystkim w kuchni, dlatego zwracaj uwage na wielkość porcji i na to co nakładasz na swój talerz. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz