Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

piątek, 24 stycznia 2020

Dieta ujemnych kalorii.

Dieta ujemnych kalorii (inaczej nazywana dietą owocowo-warzywną) to dieta odchudzająca idealna na sezon wiosenno-letni i wczesną jesień. W jej jadłospisie dominują świeże owoce i warzywa, które przyczyniają się do ujemnego bilansu energetycznego, a co za tym idzie - do spadku masy ciała. Na czym polega dieta ujemnych kalorii? Ile można na niej schudnąć i czy jest zdrowa?



Zasady diety.
Podstawową zasadą diety jest spożywanie produktów, na których strawienie i przyswojenie organizm zużywa więcej energii niż one same dostarczają. Na przykład na strawienie 100g selera, który dostarcza 8 kcal organizm zużywa ok. 100 kcal. W związku z tym ujemny deficyt energetyczny wynosi ok. 92 kcal, który organizm musi wyrównać pobierając energię z tkanki tłuszczowej.

Jakie produkty doprowadzają do ujemnego bilansu energetycznego? Twórcy diety zalecają sięganie po niskokaloryczne produkty bogate w błonnik, ponieważ wypełnia on żołądek dając uczucie sytości na długi czas. W diecie tej obowiązuje zasada, że wybiera się warzywa o niskiej wartości kalorycznej z dużą zawartością błonnika, wody oraz enzymów, które ułatwiają trawienie i spalanie tkanki tłuszczowej. Ta sama zasada dotyczy owoców, jednak należy sprawdzić również zawartość cukrów.
Dzienny limit energetyczny w diecie ujemnych kalorii wynosi 1000-1200 kcal.

Co można jeść?
"Ujemne kalorie" wystepują głównie w warzywach, takich jak szparagi, brokuły, buraki, jarmuż, kapusta, marchewka, kalafior, seler naciowy, papryka chilli, kukurydza, sałaty, szpinak, zielona fasolka i groszek cukrowy, cebula, por, cukinia. Powinny być one spożywane surowe lub gotowane na pół twardo, najlepiej na parze, a także w postaci chłodnika. Można dodawać do nich przyprawy ale nie jest wskazane ich solenie.

Z owoców bez obaw mozna spożywać jabłka, jagody, melon, żurawinę, maliny, mango, truskawki, poziomki, owoce cytrusowe, brzoskwinie, śliwki a także bogate w odchudzające enzymy ananasy, grejpfruty i arbuzy. Z owoców można przyrządzać także koktajle i musy (ale tylko na bazie owoców, bez żadnych dodatków).

Czy taka dieta jest zdrowa?
Spożywanie samych warzyw i owoców bogatych w błonnik nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Warzywa i owoce mimo, że są zdrowe nie są w stanie dostarczyc organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego jego funkcjonowania. Jednak co najważniejsze dieta ujemnych kalorii nie uczy dobrych nawyków żywieniowych, co oznacza, że po zakończeniu kuracji odchudzającej bardzo możliwy jest efekt jo-jo.

Ile można na niej schudnąć i jakie sa przeciwwskazania?
Po 2 tygodniach stosowania diety waga powinna wskazać 6kg na minusie. Z diety powinny zrezygnować osoby ze schorzeniami przewodu pokarmowego, kobiety w ciąży i karmiące matki, osoby aktywne fizycznie i umysłowe oraz nastolatki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz