Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

piątek, 24 stycznia 2020

Trening tabata.

Tabata (od nazwiska japońskiego naukowca, twórcy tego treningu) jest to wysoko intensywny trening interwałowy i trwa tylko... lub aż 4 minuty. Dlaczego piszę "aż"? Ponieważ przez te 4 minuty można się całkiem nieźle zmęczyć. W tym treningu chodzi o to, aby przez 20 sekund powtarzać dane ćwiczenie w swoim możliwie jak najszybszym tempie, po tym czasie następuje 10 sekund przerwy na złapanie oddechu, a po przerwie przez kolejne 20 sekund zaczynamy ćwiczyć w szybkim tempie, potem znowu przerwa 10 sekundowa i tak przez 4 minuty. Podczas tabaty można wykonać od 1 do 8 ćwiczeń, ważne by wybrać ćwiczenia, które po pierwsze są przez nas dobrze opanowane i po drugie angażują jak największą ilość mięśni.


Tabata słynie z tego, że spala niesamowicie szybko tłuszcz, dlatego dobrze sprawdzi się u osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, pod warunkiem, że nie cierpią one na otyłość lub nie mają problemów ze stawami! W porównaniu do ćwiczeń cardio - tabata jako trening interwałowy - spala do 3 razy szybciej tłuszcz, co udowodniono naukowo. Ale mimo tego faktu, bez zdrowego odżywiania i prawidłowego wykonywania tego treningu nie ma co myśleć o efektach. Wszystko to musi iść ze sobą w parze.

W internie można znaleźć wiele propozycji gotowych treningów tabata, natomiast jeśli chcesz samemu stworzyć dla siebie taki trening poniżej przedstawiam kilka propozycji ćwiczeń jakich możesz w tym celu wykorzystać:
- pajacyki
- bieg bokserski
- burpees
(opuszczasz ciało do pozycji przysiadu, ustawiasz dłonie na ziemi, następnie robisz wypad nóg do tyłu ustawiając się w pozycji pompki, potem wracasz nogami na całe stopy i wstajesz)
- sprint
- przysiady
- brzuszki
- skakanka
- skręty tułowia (skacząc)

Przed tabatą bardzo ważne jest wykonanie rozgrzewki, trwającej co najmniej 10 minut, natomiast po jej zakończeniu nie zapomnij się wyciszyć, rozluźnić mięśnie i uspokoić oddech. Nie powinno się wykonywać tabaty więcej niż 3 razy w tygodniu. W dniu, w którym wykonujesz ten trening nie planuj już żadnego innego, dopiero na następny dzień możesz wykonywać np. siłowy.  Pamiętaj też o odpoczynku, poświęć 1 lub 2 dni na regenerację. Czas trwania tabaty możesz przedłużyć ale  maksymalnie do 25 minut - trening ten sam w sobie jest naprawdę wyczerpujący i nie ma co z nim przesadzać. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, nie forsuj się.

Efekty trenowania tabaty:
Szybkość pojawienia się efektów zależy w głównej mierze od regularności treningów oraz rodzaju stosowanych ćwiczeń. Im więcej sesji treningowych i im dłuższe one są, tym lepsze rezultaty. Według badań naukowych, wystarczą 2 tygodnie ćwiczeń metodą Tabaty, aby tempo rozkładu kwasów tłuszczowych wzrosło o 30%.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że tabata to ekstremalny wysiłek dla organizmu - odczuwanie mdłości, silne pocenie się po tym treningu jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego osoby początkujące powinny bardzo stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń, zaczynając od 1-2 treningów tygodniowo. Aby nie doprowadzić do przetrenowania, można zmniejszyć liczbę serii do 5-6 i wydłużyć czas odpoczynku do 20-30 sekund.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz