Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

piątek, 24 stycznia 2020

Jak zadbać o swoje serce?

Serce to twój najważniejszy organ. Pracuje bez przerwy pompując krew do naczyń krwionośnych. Szkodzi mu tłusta dieta, nadwaga, brak ruchu, papierosy. Chcąc uniknąć różnych nieprzyjemnych chorób i zdarzeń związanych z nieprawidłową pracą serca powinieneś zadbać o to co jesz i ile się ruszasz.


Co jeść aby serce prawidłowo funkcjonowało?
1. Biopierwiastki takie jak: 
- selen: podawany łącznie z koenzymem Q10 oraz z witaminą E chroni serce przed działaniem toksyn, niedobór selenu może byc przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Jego głównym źrodłem są owoce morza, podroby, kiełki pszenicy, otręby, cebula, pomidory, tuńczyk i brokuły.
- magnez: wywiera dobroczyny wpływ na układ krążenia i bierze udział w zapobieganiu chorobom serca. Znajduje się m.in. w kaszach, bananach, orzechach i warzywach liściastych.

2. Flawonoidy: to grupa substancji obecna m.in. w owocach, warzywach i czerwonym winie skutecznie chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. Nie tylko bronią lipidy przed utlenianiem (czyli tłuszcze przed jełczeniem) ale sprzyjają też rozszerzaniu naczyń krwionośnych w sercu, przez co zapobiegają stwardnieniu ścian tętnic (arteriosklerozie).

3. Herbata: zrezygnuj z tradycyjnej, w której jest mało korzystna dla serca teina, na rzecz zielonej, zawierającej antyoksydanty (zwalczają szkodliwe wolne rodniki w organizmie).

4. Migdały: zjadanie 100g migdałów dziennie obniża nieco poziom cholesterolu we krwi.

5. Czosnek:
jest wskazany w zapobieganiu miażdżycy, zawiera allicynę - aktywną substancję, która hamuje zlepianie się krwi i obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi.

6. Wprowadź do jadłospisu: więcej warzyw i owoców, chudego mięsa, produkty zbożowe o większej zawartości błonnika, oliwę z oliwek i inne tłuszcze tłoczone na zimno, 2 razy w tygodniu jadaj ryby zwłaszcza tłuste. Dzięki zawartości w nich kwasów Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, polepszają elastyczność naczyń krwionośnych.

Czego unikać?
1. Stresu:
nerwowy tryb życia powoduje, że z nadnerczy uwalnia się do krwi nadmiar katecholamin (głównie adrenaliny), które przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i wywołują gwałtowne skurcze naczyń wieńcowych.

2. Używek:
rzuć palenie. Paląc zmniejszasz swoją zdolność do wymiany gazowej w płucach i we krwi, okradasz organizm z tlenu i przyspieszasz rozwój miażdżycy.

Zadbaj o aktywność fizyczną i odpoczynek.Osoby mało aktywne fizycznie są dwa razy bardziej narażone na choroby serca. Należy więc dużo chodzić, gimnastykować się, jeździć na rowerze, pływać. Ruszaj się jednak z rozwagą i unikaj przeciążeń. Pamiętaj o zasadzie "3 x 30 x 130" - oznacza ona, że każdy z nas powinien ćwiczyć 3 razy w tygodniu i przynajmniej przez 30 minut każdego z treningów jego serce powinno bić z prędkością ok. 130 uderzeń na minutę. Dbaj o wypoczynek. Sen daje wytchnienie sercu, dlatego śpij co najmniej 8 godzin na dobę. Nie przepracowuj się - pamiętaj nie ma ludzie niezastąpionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz