Zdrowo, Smacznie, Pieknie

Zdrowo, Smacznie, Pieknie

niedziela, 4 stycznia 2015

Dlaczego warto jeść kukurydzę ?

Wartości odżywcze kukurydzy.Ziarna, zależnie od odmiany, zawierają 60-70% skrobi, 9-14% białka, 4-8% tłuszczu,. Są bogate w witaminy z grupy B, witaminy D, E, A i K, zawierają niewiele witaminy C. W ziarnie znajdziemy sole potasu, fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, selenu i cynku oraz śladowe ilości kobaltu, jodu i bromu. Ze względu na obecność selenu, któremu towarzyszy witamina E, kukurydza ma duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Z nasion tłoczy się olej kukurydziany, który ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. 100 g kukurydzy nieprzetworzonej to około 110 kilokalorii. Kukurydza z puszki zawiera o 2/3 mniej skrobi niż świeża, natomiast posiada 5 razy więcej cukru oraz bardzo dużo soli.

Badacze z Luizjany zauważyli, że w społeczeństwach, w których jada się bardzo dużo kukurydzy, rzadko występuje rak jelita grubego, piersi i prostaty. Uważają, że to zasługa obecnego w kukurydzy, rzadkiego barwnika roślinnego – zeaksantyny. Barwnik ten należy do grupy antyutleniaczy i wykazuje zdolność blokowania wolnych rodników, wywołujących procesy nowotworowe.

Zastosowanie.Kukurydza to roślina mająca wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się ją jako surowiec w przemyśle spirytusowym, piwowarskim, olejarskim, a nawet cukierniczym. Jest także przetwarzana na skrobię, używaną w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Części liści kukurydzy (znamiona) stosuje się pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej i żółciowej. Łodygi, liście i okrywy liściowe to surowiec dla przemysłu chemicznego. Surowiec ten służy do produkcji papieru, tkanin syntetycznych, żywic, olejów, lakierów i materiałów filmowych.

Jak ją jeść ?Kukurydzę można konserwować, marynować i zamrażać. Młode kolbki (określane jako kaczany do 10 cm długości) są najczęściej spożywane lub konserwowane w całości.
Świeże kolby można jadać ugotowane do miękkości, w lekko osolonej wodzie. Świetnie smakują gorące kolby posypane żółtym serem. Smaczna jest tez kukurydza pieczona na grillu w folii aluminiowej. Kukurydzę preparowaną (czyli popcorn) wytwarza się z ziaren specjalnej odmiany pękającej – poddając je działaniu wysokich temperatur i ciśnień. Kukurydza konserwowa jest chętnie używana w kuchni – zarówno do sałatek, jak i dań na gorąco. Jej wartość odżywcza jest zdecydowanie niższa niż kukurydzy świeżej.

Zalety popcornu.
Popcorn powstaje z kukurydzy, a ta skrywa w sobie sporo cennych dla organizmu witamin oraz składników odżywczych. Przede wszystkim ziarna posiadają w sobie sporo łatwostrawnych węglowodanów, ale na tym nie koniec korzyści, jakie przynosi organizmowi ich spożywanie. Ta niepozorna przekąska dostarcza także sporo błonnika oraz witamin z grupy B. Reguluje zatem poziom cholesterolu we krwi, a do tego przyczynia się do zapobiegania chorobom serca. Zawarte są w nich również cenne pierwiastki, takie jak potas czy magnez.
Zaletą jedzenia popcornu może być to, że pomaga on w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Prażona kukurydza ponoć ma także właściwości zapobiegania powstawania nowotworów. Dzieje się tak dlatego, że zawarte są w niej przeciwutleniacze w postaci witaminy E, która rozprawia się z wolnymi rodnikami, czyli głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za szybsze starzenia się organów oraz skóry. Dodatkowo w kukurydzy obecne są polifenole, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym. Co ciekawe, istnieją także opinie mówiące o tym, że popcorn ma właściwości podnoszące libido, gdyż zwiększa krążenie krwi.
Popcornu jest to najzdrowsza przekąska którą można jeść niemal co dziennie (ale jeśli się odchudzasz to co 2-3 dni)  pod warunkiem, że nie dodamy do niego masła czy soli lub innych tuczących i niezdrowych dodatków. Popcorn można samemu zrobić w domu, a oto 2 sposoby na jego przygotowanie :
1. Aby przygotować popcorn w domu wystarczy kupić opakowanie ziaren kukurydzy, wlać na dno garnka olej, wsypać do niego ziarna i przykryć pokrywką. Po chwili podgrzewania oleju, kiedy pojawi się charakterystyczny hałas we wnętrzu garnka, będący efektem otwierania się ziarenek, należy odczekać, aż stanie się on słabszy, a następnie zdjąć naczynie z gazu. Prażoną kukurydzę przyrządza się bowiem w temperaturze ok. 190 stopni.
2.
Innym rozwiązaniem jest przygotowanie popcornu w kuchence mikrofalowej. Wystarczy wsypać ziarenka do naczynia, które nie pęknie pod wpływem wysokiej temperatury. Całość należy przykryć i włączyć urządzenie. W tym przypadku także po jakimś czasie da się usłyszeć charakterystyczne strzelanie łusek, co świadczy o tym, że produkt jest gotowy. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak bardzo uważać, bo przetrzymanie popcornu nieco dłużej może spowodować, że straci on swoje walory smakowe, a co gorsza może się spalić !

Wpływ kukurydzy na odchudzanie.Choć mówi się, że kukurydza jest warzywem ciężkostrawnym, okazuje się jednak, że jej odpowiednie części mogą doskonale pomagać w procesie zrzucania wagi oraz usprawnić działanie wielu narządów wewnętrznych człowieka. Tajemnica tkwi w tzw. „włosach kukurydzy”.

Włosy kukurydzy to nic innego, jak suszone znamiona kukurydzy. Ususzone i pokruszone znamiona mają brązowy kolor i są sypkie, dostępne w sklepach zielarskich, cena około 2 zł za paczkę 50 g

Znamiona kukurydzy są świetnym, łagodnym środkiem na wiele dolegliwości, m.in. oczyszczają i poprawiają przemianę materii, wzmacniają i regenerują żołądek i śledzionę, pomagają zwalczać pierwsze objawy cukrzycy, pomocne przy stanach zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego, a także przy kamicy moczanowej, fosforanowej i przy białkomoczu. Wzmacniają serce, tonizują Qi, regulują miesiączki i wzmacniają układ moczowo-płciowy.
Znamię kukurydzy jest delikatnie słodkie , dlatego nadaje się na herbatkę. Kiedy przychodzi ochota na coś słodkiego, doskonale zaspokaja głód słodyczy. Polecane osobom ze skłonnością do nadwagi, cierpiącym na choroby układu moczowego i cukrzykom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz